Martin a Jana na cestách
Martinova a Janina dobrodruzstvi | aneb co noveho na ceste
27. března 2008
Nase prvni hory - Sierra del Norte

Oaxaca lezi v udoli hor, ktere maji zhruba vysku od 2000 mnm vys a v casti zvane Sierra del Norte existuje ekoturisticky projekt zvany Pueblos Mancomunados - a presne tam jsme se vydali.
Vse zacalo rannim hledanim autobusoveho nadrazi druhe klasy ve Oaxace, mapu jsme meli, ale jaksi neodpovidala situaci a nadrazi ani zdaleka nasim predstavam - a proto se nam take tak trosku spatne hledalo. Po chvilce tapani mezi mistnim skoroslamy jsme jej ale objevili, nasli i spravnou autobusovou spolecnost, dale jsme zjistili, ze listky nejsou a musime v autobuse stat a pak konecne neco pozitivniho po ranu - na tridenni putak po horach mame partaky - dva Nemce Annu a Lynna.




Jana (a trochu Martin).
Prvni dojmy a pojmy z magicke Oaxacy

Konecne neni vedro. Nepotim se, ani kdyz se hybu. Neletaji moskyti.
Vsechno tu kvete. Na ulicich je prostor i pro lidi.
Indiani prodavaji umelecke predmety, vsude jsou barevne koberce a specialni vyrezavana zviratka fantastickych tvaru a barev - neco jako krizenci dnesnich zviratek a dinosauru.
Mestecko nas stale prekvapuje, na kazdem kroku. Projdeme jednou ulickou, ochutname mistni mezcal (mistni slivovice vyrabena z agave). Michaji to take s nejruznejsimi prichutemi, takze to pripomina baileys, ovoce apod.
V dalsi ulici - koncert vazne hudby v nadhernem kostele, v byvalem dominikanskem konventu. Mam dojem, ze v Mexicu uz jsem zazil vic koncertu vazne hudby nez u nas doma :) Sice do toho obcas placou male deti - vstup plati mistni mecenas, takze je to zdarma. Mimochodem je to asi 10. nejbohatsi clovek na svete a bydli primo v Oaxace. Jeho bratranec je pro zmenu uplne nejbohatsi na svete, takze je to vyvedena rodinka.

Na dalsim rohu je mistni trziste - tady ochutnate ruzne speciality, treba prazene kobylky. To nas jeste ceka, zatim jsme nenasli odvahu. Ale chceme se sem jednou vratit a mistni nam tlucou do hlavy, ze k tomu je potreba snist aspon jednu.
Zato mistni cokolady jsme si uzili vrchovate - cokolada totiz pochazi prave odtud. V kramku maji velke mlynky, na kterych melou boby na drt, ktera se dava do tabulek, nebo do omacek (tady je cokolada ve vsem) a nebo do mlicka, ze ktereho delaji bud studenou naslehanou nebo horkou cokoladu. Po ranu se tady pije horka cokolada se skorici a namaci se do ni mistni chleba z pece..... v chladnych ranech moc velka dobrota a v horach obzvlast.

Martin a Jana.
26. března 2008
Krasna Vesnice neni vubec krasna
Po navsteve Campeche jsme se chteli uz co nejrychleji presunout do nejakych chladnejsich kraju - do statu Oaxaca (cte se wuachaka). Ale co cert nechtel, nejen my jsme tam chteli, ale i spousta Mexicanu se rozhodla vyrazit na prazdniny... takze autobusy byly lehce vyprodane a my jeden den stravili trochu neplanovane v Krasne Vesnici (Villahermosa).
No krasna tedy moc neni... nachazi se uprostred mocalu ve state Tabasco, vsude moskyti a vedro k padnuti. Tohle bylo poprve, co jsme se potili i kdyz jsme se vubec nehybali a jen dychali. Ve dne i v noci. Porad.
Ale zato tu meli prima zoologickou zahradu. Prisli jsme tam brzo rano, pozorovali pavouci opice - maji 5 nohou - tedy ocasek a 4 nohy, ale pouzivaji to vsechno uplne stejne, tukana - prisel si nas prohlidnout asi tak na 10 cm a asi 10 minut jsme si hledeli z oka do oka a z pusy do zobaku, a nosaly - takova roztomila zviratka, co se volne potuluji celou zoo a zerou mravence a susenky od turistu, nas si jenom asi z metru prohledli a protoze mame take velke nosy, tak od nas jako od "partaku" nic nechteli.
A pak prisla zase noc (jenom tma, jinak zadna zmena, porad 40 nad nulou) a pred pulnoci jsme odfrceli autobusem do Oaxacy. Na mexicke pomery je to blizko - jen 12 hodin cesty. Ale autobusy tu maji pohodlne a taky nam pustili bajecny film pro teenagery, ktery zatim v nasi hitparade autobusovych filmu zvitezil. Cely dvouhodinovy snimek pojednava o tom, jak na deset ruznych zpusobu snist zizalu. Detaily vas nebudeme zatezovat, snad priste, v gastronomickem koutku.
Martin a Jana.
16. března 2008
Navsteva u Mel v Campeche a magicky realismus

Mel je puvabna mexicanka tak, jak ma byt - vlni se zesiroka po ulici (me by smetla), smeje se sirokym smichem a rada si povida. Ted uci nekde v komunite v dzungli 5 hodin busem a 3 hodiny lodi po rece - vse od spanelstiny, pres anglictinu, matematiku az po nevimco; za to ji komunita zivi. Na to, ze je ji 22, odvazna holka.
Ze svych zazitku v komunite nam vysvetlila, ze magicky realismus, se kterym se setkate v knihach Gabriela Marqueze, neni jen zpusob, jak psat napul pohadkove pribehy. Ona je to tam totiz normalni realita... pro priklad uvedeme tradicni zpusob vyhaneni zleho ducha z domu:

Receptu je samozrejme vic, ale ty jsou tajne, tak se nebudeme rozepisovat.
My jsme na druhou stranu Mel straslive pobavili (a prislo ji to uplne stejne neuveritelne), ze v ceskych kancelarich si ve firmach lide, kteri sedi 10 metru od sebe, pisi e-maily jako "pujdeme na obed?", nez aby si to rekli ustne. Mozna, ze kdyby o tom nekdo napsal knihu, tak by to byl zase evropsky magicky realismus pro Mexicany.
Ruta Puuc

A protoze v cene vstupenky byla i vecerni show, nevahali jsme a sli jsme. Vecerni show byla takova mexicka - spousta barevne osvicenych budov a k tomu pohadky o mistnich princich a princeznach, moc pekne, navic vsechny nasvicene ornamenty, hadu, boha Chac Mola (buh deste) najednou vystupovaly z kamene jako zive. Fakt super. No a protoze jsme behem celeho predstaveni vzyvali boha deste "Chak, Chak, Chak...." netrvalo dlouho a opravdu se rozprselo....proste to funguje.

Cele dva dny jsme bydleli v bajecnem hostylku ve vesnici Santa Elena, ktery vedl francouzsko-mexicky par, rano jsme se budili za revu papousku - ty potvory uz od peti nespi a do oken nam vonely mistni kytky - no proste paradni venkov, jak ma byt. Santa Elenu asi na mape budete tezko hledat. Pred 200 lety ji ale nasli vladci Nemecka a rozhodli se sem poslat sve kolonisty... No bylo to spis za trest - koloniste dorazili, ale bez pomoci mistnich, ktere meli duchovne povznest na krestanskou uroven, malem zahynuli hlady. Nekolik z nich se pak pokusilo po nekolika letech uprchnout do jinych casti Mexika nebo zpet do Nemecka, ale vetsinou byli zadrzeni a uvezneni. Zkratka kolonizace "na dozivoti". V kostele si nicmene muzete prohlednout sbirku mumii nemeckych osadniku.
Yucatansky venkov

Pravidla provozu jsou jednoducha - ve svislych ulicich se jede, ve vodorovnych se dava prednost. Silnejsi ma prednost, ale vetsinou se gestikulaci z okenka do okenka v pohode domluvite a nekdo vas pusti. Prakticky se tu ridi lepe, nez v Praze. Z vyse receneho jasne vyplyva, ze mesto tady ma kvadratickou strukturu, ta je docela jednoducha, ale zaroven tu maji jenom ocislovane ulice, takze bezne se v Meride orientuje jako bar najdete na rohu 5 a 150 ulice, pry je to jednodussi, proste pojmenovani ulic zrusili.

Druhy den jsme se seznamili s milym parem z Bavorska, se kterymi jsme smejdili za cile anglicko-spanelske konverzace po dalsich nalezistich a objevili jednu cenotu skrytou v dzungli. Vecer jsme zakoncili v restaurantu u pani, co sem presidlila z Kanady - a varit umela opravdu skvele :)
Chitzen Itza - Usti studny Itzu

Chitzen Itza
= nejznamejsi mayske ruiny, na kterych beha v dobe jarni i podzimni rovnodennosti onen prosluly had po Kukulkanove pyramide.
= nejvetsi hriste na pelotu - stara indianska hra, jejiz pravidla nikdo nezna, hralo se prakticky bez dotyku rukou a cilem bylo dostat mic do vysoko postavenych kruhu na zdi. Nicmene se vi, ze jedno druzstvo bylo vzdycky po hre obetovano. Nam by prislo logicke, ze ti co prohrali, ale pry byli casto obetovani ti co vyhrali, ale pry k tomu byli cely zivot cviceni a byl to pro ne ritual, tezko dneska asi rict. (Jak se tedy trenuje na to, ze budu obetovan, nevim. Podle me se to da podstoupit jen jednou za zivot.) Nicmene mistni hriste ma rozmery olympijskeho.
= spousta chramu a sloupu... jako v Recku, a velika cenote, do ktere byly za mayskych casu shazovani lide jako obetiny
= miliony gringos (bilych turistu) a na kazdeho z nich pripada jeden prodavac suvenyru (zarucene mayskych)
= mili strazci parku, kteri nas slusne vyeskortovali z naleziste pote, co jsem si sel jednu z pyramid prohlednout trochu zblizka. Nastesti az na konci.
To vse za 100 pesos na cloveka - no myslim, ze to bylo nase posledni takto turisticke misto.
Gastroterapeuticke okenko
Neco pro nase kamarady, co radi ji a radi vari:

Take tu maji specialni rostlinu Chaya - tu cpou do vseho, no neco jako nas spenat. Ale nechutna jako spenat, spis bych rekl, ze nechutna nijak. Ale je pekne zelena :)
Specialni kategorii je ovoce: prodava se na trzich, trhovkyne si na hlavach puvabne nosi lavory plne zraleho manga, mandarinek, ruznych druhu citronu, papaji a dalsich veci, ktere jsme v zivote nevideli a nevime, jak se jmenuji. Jedna z nich vypada jako zlute tresne a chutna jako stary plesnivy syr. Jine jsou tak sladke, ze pro nas jsou zcela nepozivatelne. Ale mango a avokado jsme si oblibili - a pokusime se ho tu snist tolik, aby nam pak v Evrope nebylo lito, ze se neda koupit cerstve a zrale.
Z ovoce se samozrejme primo na ulici lisuji cersve dzusy... no ale tim vas uz nebudeme trapit...
Potapeni na Ostrove Vlastovek

Nas denni rezim byl na ostrove jednoduchy - rano snidane v pekarne Zermatt (pekne jmeno takhle v tropech, dokonce i strudl tam meli!), v 9 hod Martin nastup do skoly, ja odchazim okukovat trh, nebo do pradelny a nebo jenom poznavat mesto a procitat mexickeho pruvodce (coz jsem v Praze nestihla). Ve 15 hod se Martin vraci rozzareny ze skoly, plasticky lici vsechny ryby co dnes videl a to byl prosim jenom do 15 m, tak se tesi az bude jeste hloubeji, kde ryby budou vetsi, barevnejsi atd. Zaroven se dozvidam vsechny spravne potapecske signaly - pravdepodobne je nikdy nevyuziju, protoze pod vodu mne takhle hluboko nikdo dobrovolne nedostane, a ani je nikdy neuvidim jak si je potapeci ve vode pode mnou ukazuji - protoze i na mori, radeji plavu jako pani radova :)a pod sebe se radeji nekoukam :) (Martin: to je dobre, protoze se neciti nesva z toho, ze potapeci na ni zespoda samozrejme koukaji; je pro to i specialni potapecsky signal, samozrejme).
Kolem treti odchazime do hospody El Manati (morska krava), kde vyborne vari. K tomu bude samostatny prispevek :)
No a po trech dnech je z Martina potapec, a my opoustime ostrov vlastovek, smerem na Cancun a Chitzen Itza.
Jana
Mayske ruiny a puvabne cenotes




Cancun a Isla de Mujeres
Jak rikal nas kamarad Eduardo, u ktereho jsme v Cancunu bydleli - Cancun je stejny jako Florida v USA s tim rozdilem, ze v Cancunu aspon vsichni mluvi anglicky. No je to vtip, ale samozrejme, Cancun je mexickym predmestim USA a mladi Americane sem jezdi na sve prazdniny pit drinky a valet se po plazich. Zrovna ted meli jarni prazdniny, takze jsme o ne zakopavali na kazdem kroku.

Vecer travime u Eduarda pokecem s jinym couchsurferem, ktery projel na kole celou Kubu, vzhledem k tomu, ze je American, tak probirame nejen Kubu, ale hlavne americke volby a vsechno kolem politiky. Amerika zkratka zije volbami.
Par stripku z letu do Cancunu
Sest hodin rano na frankfurtskem letisti... pred nami je zatim nepredstavitelne dlouhy let (12 hodin... to jeste nevime, ze v Mexicu to znamena "blizko") a letadlo od spolecnosti Thomas Cook. Plne bodrych nemeckych turistu :)
Start... prvni svacina... prvni kava... prvni spanek... prvni film... obed... stale skvele... hura, jsme v puli atlantiku... nejak to trva... Jana uz precetla vsechny palubni letaky... vime, ze letadlem lze prepravit vanocni stromek do 180 cm... furt se nic nedeje... Jana ma hlad... vsichni maji hlad... nemecti turiste se rozhodli hlad zahnat zpevem lidovych pisni... ou jeeee... posadka zkouma, zda je nelze nejak uklidnit... nemecti turiste pridavaji do zpevu... posadka nam vsem radeji predhazuje posledni svacinu... a je klid.
Yucatan vypada shora jako zelena placka porostla dzungli. Vsichni se prevlekame do letniho. No a jsme tam... teplota 35, vlhkost 100 procent, vsude na ulicich pokojove rostliny velikosti nasich stromu :)
Hura a jsme v Mexicu!
A zase jsme na cestach :)

Prvni kroky nas zavedly do Frankfurtu nad Mainem, odkud nam melo dalsi den letet letadlo... par vyraznych zazitku z cesty: prvni a zasadni problem - jak se nejlepe uvelebit na sedadle nocniho autobusu... vzali jsme si takove ty nafukovaci polstarky, no Jana usnula skoro hned jako drevo, ale jak na tom mam spat aby mi hlavicka porad nekam nepadala, to by mi taky nekdo mohl vysvetlit... Po serii nafukovani, zase vyfukovani a zase nafukovani nakonec nachazim ten figl a rano se budime ve Frankfurtu...
...chcije jako o zivot, viditelnost 20 metru. Pry tu maji nadherne mrakodrapy - ty dostaly svemu jmenu a z puli jsou ztracene v oblacnosti :) Oblekame na sebe vse, co mame, na sve si prisly i rukavice a cepice (to jeste netusime, ze po dlouhou dobu taky naposled).

Vecer jsme zasli za nasim hostitelem Thomasem, ktery nas vytahl s heslem "Heute ist heute!" do mistni putyky na mistni specialitu - jablecne vino. To jsme jeste netusili, ze minimalni davka je dzbanek o objemu asi tri litru, takze jak jsme se dostali domu, uz si nevzpominam. Ale hodne jsme se nasmali...
MaJa