16. března 2008

Mayske ruiny a puvabne cenotes

Abyste si to predstavili: poloostrov Yucatan je velka vapencova placka, ktera je polozena do azuroveho more a vycniva nad nej o nejakych 5-10 metru. Na ni roste z velke casti polosucha dzungle, do ktere se da zajit mimo cestu tak 20 metru a hura, uz nevite, kde jste. Samozrejme je tu horko a protoze vapenec je prozrany jeskynemi, nejsou tu ani zadne poradne reky. Zato tu maji spoustu podzemnich prostor, kterymi tece voda, a ty delaji v krajine takova skryta jezirka s pruzracnou vodou a obcas i s krapniky. Rikaji tomu cenoty (cenotes) a prima se v nich plave. Samozrejme, ze se ale musite mistnich zeptat, kde je najit.

A kdo jsou mistni? No prece Mayove - nebo spis jejich potomci. V dzungli je jeste stale spousta vesnicek, kde zije obyvatelstvo velmi indianskeho vzhledu a mluvi maysky. Ale ted jsme na pobrezi a jako nase prvni ruiny, jsme si vybrali ruiny strazniho mesta Tulum, ktere je zajimave historicky ale ma snad nejuchvatnejsi polohu ze vsech mayskych ruin. Lezi hned na brehu more na vyssim utesu, takze at jdete odkudkoliv, vzdycky vas vsude doprovazi more v mnoha odstinech modre. Samozrejme, ze prosmejdime co to jde prvni pamatky, ale mnohem vic si uzijeme radnou koupacku v Karibiku, proste parada.

V nedaleke vesnici jsme se seznamili s cisnikem Adolfem, ktery nas jednak bajecne hostil, druhak naucil motat z ubrousku papirove ruze a nakonec jsme mu i zatancili na ulici nase lidove tance :) jo, polka na mexickou dechovku, to je narez.

Nedaleko od Tulumu jsou dalsi mayske ruiny - mestecko Coba. Pred nejakymi 700 lety tu zilo asi 40 000 lidi, dnes zbyly jen pyramidy, hriste a specialni dlazdene stezky dzungli, ktere propojuji vsechna hlavni mayska sidliste a tahnout se poloostrovem stovky km daleko. Rikaji jim sacbe (bile cesty). Coba je moc mile naleziste, neni tu moc turistu - alespon v osm rano jsme tam byli uplne sami. Ve finale sedite na 42 metru vysoke pyramide nad vsemi stromy v dzungli a koukate do kraje... vsude kolem na sta kilometru nic nez dzungle.

2 Comments:

At 16:16, Anonymous Anonymní said...

A je voda v cenotes slana nebo sladka? Uz jsi to vyresila?

 
At 18:05, Blogger Martin Hanzálek said...

Zalezi - v nekterych se to micha, ale ve vetsine je sladka... nektere cenotes jsou pod zemi propojene tunely, ta kde jsme se koupali ma tunel dlouhy 5 km pod zemi do jine a pak do more...

 

Okomentovat

<< Home